Tradiční čínská medicína (TČM)

Metoda tradiční čínské medicíny sahá několik tisíc let do minulosti. Funguje zcela jinak než moderní západní medicína, ale není s ní nutně v rozporu. Naopak, i tak rozdílné medicínské obory se mohou různě doplňovat.

Západní medicína studuje lidské tělo podle struktury a pokouší se mu porozumět přesně a u všech stejně.

TČM naopak diagnostikuje a léčí choroby pomocí rozlišování syndromů, zaměřuje se na funkci orgánů, nikoliv na jejich reálnou strukturu. Vnímá lidské tělo jako vysoce provázaný celek, v němž stav jednoho orgánu ovlivňuje jiný. Věnuje zvláštní pozornost harmonii mezi člověkem a přírodou a rovnováze systémů a orgánů uvnitř těla.

S čím může pomoci?

Cílem je především zharmonizovat tělo a naučit se vnímat své zdraví i duševním způsobem.

TČM může pomoci pacientům s vleklými chronickými problémy, které mohou mít psychosomatický původ. Tato disharmonie může způsobovat nespavost, špatné trávení, tělesnou únavu, tloustnutí, migrény, neplodnost, nechutenství nebo třeba i kožní projevy. Díky TČM se můžete vyřešit padání vlasů, zmírnit alergii nebo vyladit nepravidelnou menstruaci.

Jak to funguje?

Léčí se především bylinnými preparáty, akupunkturou, akupresurou atd. Neméně důležitá je také úprava stravy a především změna životního stylu. TČM Vás naučí vnímat své tělo a jeho signály nerovnováhy. Někdy opravdu stačí jen změna stravování a tělo tak získá hodně silnou energii na svoji regeneraci a harmonizaci.

Co vás čeká při návštěvě?

Podobně jako u klasického doktora vás terapeut TČM hlavně vyslechne. Základem vyšetření je diagnostika podle pulzu a jazyka. Rozeznává se až 28 typů pulzu, ty se měří na mediální straně zápěstí ve třech pozicích na každé ruce. Na levé ruce odpovídají pozice srdci, játrům a yangu ledvin s močovým měchýřem. Na pravé ruce se pozice pojí s plícemi, slezinou a žaludkem, yinem ledvin. Jazyk je také ukazatelem stavu jednotlivých vnitřních orgánů. Posuzuje se na něm mnoho laikům neviditelných nuancí a detailů. Například tvar, barva těla jazyka, povlak a další. Podle výsledku diagnostiky se pak určuje další postup a léčba.

Placebo nebo cesta za zdravím?

V každém případě alternativa. TČM vám nabídne osobní přístup k vašemu problému a bude na vás pohlížet jako na unikátní celek.

Takže, i když vám západní medicína bude vždy krýt záda, můžete zkusit utužit přátelství mezi tělem a duší třeba právě tradiční čínskou medicínou.